Stanowisko Zespołu Konsultanta Krajowego w dziedzinie otorynolaryngologii. Dotyczy procedury IC9 18.294 „łyżeczkowanie ucha zewnętrznego”
W zawiązku z licznymi zapytaniami kierowanymi przez oddziały NFZ, podmioty lecznicze i niektóre towarzystwa naukowe Zespół Konsultanta Krajowego w 2016 roku przygotował stanowisko w tej sprawie na podstawie analizy czynności wykonawczych podczas tej procedury oraz określił niezbędne wyposażenie w celu jej zrealizowania. Przytoczone stanowisko jest odniesieniem się grona specjalistów, do zarządzenia Prezesa NFZ nr 62/2016/DZ02:
„Specjalistyczne świadczenie zabiegowe” – oznacza procedurę zabiegową rozumianą jako czynność realizowaną na narządach lub tkankach ciała z naruszeniem ciągłości tkanek, procedurę diagnostyczną lub terapeutyczną wraz z koniecznymi czynnościami uzupełniającymi, realizowanymi komplementarnie w stosunku do procedur: zabiegowych, diagnostycznych, terapeutycznych, obejmującą w uzasadnionych medycznie przypadkach wydanie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego zgodnie z art. 32a ustawy o świadczeniach. „
W świetle powyższego:
Łyżeczkowanie ucha zewnętrznego to jest procedura, której celem jest usunięcie ograniczonej zmiany małżowiny usznej i /lub przewodu słuchowego zewnętrznego. Dotyczy to zmienionej powłoki skórnej, podejrzanej o zmiany przedwarstwowe lub nowotworowe, którą po usunięciu należy zbadać histopatologicznie. Powyższe zmiany mogą mieć charakter: rozrostowy, wytwórczy i/ lub zwężający światło przewodu słuchowego, mogą być wrastającym w skórę ciałem obcym. Łyżeczkowanie obejmuje czynności diagnostyczno-lecznicze związane z usunięciem zmian z naruszeniem powierzchni tkanek. Nie obejmuje to usuwania woskowiny i/lub, która przylega lub zalega na tkankach skórnych. Jednocześnie należy zaznaczyć, że odsysanie, wypłukiwanie czy wyjmowanie zrogowaciałych mas naskórkowych, woskowiny, wydzieliny śluzowej czy ropnej bez pobrania tkanek i bez badania histopatologicznego nie może być zaliczone do tej procedury.
Wymagane wyposażenie i narzędzia do realizacji w/w procedury to:
- mikroskop diagnostyczny, operacyjny ze źródłem światła lub lampa czołowa
- wzierniki uszne o różnej średnicy
- ssaki o średnicy od 0,6 do 4,0 mm
- zestaw/ system próżniowy
- łyżeczka dermatologiczna, kleszczyki, pęseta uszna
- sterylny opatrunek jednorazowy
- maść ze sterydem i antybiotykiem
- zestaw do znieczulenia miejscowego: (lignokaina, adrenalina, igły i strzykawki).